Mleko modyfikowane – co oznaczają cyferki na opakowaniu?

Mleko modyfikowane – co oznaczają cyferki na opakowaniu?

Pomocna ściąga dla rodziców

Co jak co, ale nie każda kobieta może karmić dziecko piersią z przeróżnych powodów. Powinniśmy mieć tego świadomość. Jednak na całe szczęście nasze dzieci nie są skazane na głodówkę. W takiej sytuacji należy się pokusić o dobór odpowiedniego mleka modyfikowane. Rodzajów mleka modyfikowanych na rynku jest naprawdę sporo. Jednak nie przeraźmy się, ponieważ producenci na opakowaniach używają bardzo jasnych i klarownych oznaczeń. Na pewno spotkaliśmy się z cyferkami. Już za moment dowiemy się o nich nieco więcej.

Na pewno musimy mieć świadomość, że skład kobiecego mleka zmienia się razem ze wzrostem dziecka oraz także jego rozwojem. Dlatego też wychodząc naprzeciw potrzebom, producenci dostosowali mleka poszczególne tak, aby na każdym z etapów dziecko otrzymywało zawartość optymalną składników odżywczych, które pozwalają na rozwój prawidłowy.

Musimy pamiętać zatem o tym, aby mleko modyfikowane było dobierane do wieku dziecka. Przejdźmy zatem do oznaczenia. Cyferka 1 jest mlekiem początkowym, które to jest przeznaczone dla niemowląt do szóstego miesiąca życia. Jest ono bardzo lekkostrawne, uwzględnia samą niedojrzałość przewodu pokarmowego naszego dziecka, jest bogatsze w serwatkowe białka.

Z kolei cyfra 2 to mleko następne stosowane u dzieci od szóstego do dwunastego miesiąca życia. Zawiera dużo więcej żelaza niż początkowe mleko, ponieważ dziecko wykazuje dużo większe zapotrzebowanie. Z kolei cyferka 3, 4 oraz 5 to już mleko Junior. Oznacza się tymi cyferkami mleka dla dzieci, które ukończyły już pierwszy rok życia. Przykładem dobrego mleka modyfikowanego dla dzieci po ukończeniu pierwszego roku życia jest Bebiko 5.

Poradźmy się pediatry

Musimy przyznać, że możemy być nieco zagubieni na sklepowych półkach, gdy widzimy tyle rodzajów mleka. Nie chcemy oczywiście podejmować żadnego ryzyka. Nie mamy zamiaru eksperymentować na swoim dziecku. Powinniśmy się pokusić o rozmowę z pediatrą. Kto jak kto, ale pediatra zdecydowanie jest dla nas autorytetem w tym wypadku. Możemy jego zapytać dosłownie o wszystko. Nie bójmy się zadawać pytań. Poszerzymy w ten sposób swoją wiedzę.

Będziemy od razu wiedzieć na jakie mleko postawić, na jakiego producenta oraz przekaże nam także na jakie jeszcze ważne kwestie zwrócić uwagę przy jego zakupie. Tak naprawdę pierwsze zakupy są trudne, później będziemy już dokonywać wyboru praktycznie automatycznie. Przekonamy się, że nie jest to wcale takie trudne.

Ludzie - obraz autorstwa prostooleh - pl.freepik.com
Powrót do góry